Zasilany energią słoneczną kosz na śmieci z łożyskami ślizgowymi igus

Zasilany energią kosz na śmieci z łożyskami ślizgowymi igus Finbin

Czysty krajobraz miejski jest tym, za czym tęskni wiele dużych miast na całym świecie. Aby nieco przybliżyć to marzenie, fińska firma Finbin opracowała inteligentny kosz na śmieci. Posiada zasilaną energią słoneczną prasę, która sześciokrotnie zwiększa ilość śmieci, które może pomieścić. Zastosowane bezsmarowe łożyska ślizgowe igus zapewniają długą żywotność kosza. Projekt ten zdobył nagrodę zielonego manusa w 2021.

Pudełka na pizzę, kubki do kawy i puszki na napoje. Od lat miasta w całej Europie walczą z tym zalewem odpadów. Konwencjonalne pojemniki na odpady coraz częściej osiągają granice swoich możliwości. Odpowiedzią fińskiej firmy jest kosz na śmieci CitySolar, który kompresuje odpady, zwiększając sześciokrotnie pojemność kosza. Kosz na śmieci jest połączony z internetem i wysyła żądanie opróżnienia, zanim osiągnie swoją maksymalną pojemność. Aby zwiększyć trwałość nowego typu kosza na śmieci, inżynierowie zastosowali elementy, które nie wymagają konserwacji. Dlatego w mechanice prasy i dźwigni nożnej zastosowano bezsmarowe i bezobsługowe łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego igus iglidur G oraz iglidur M250. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Konwencjonalne łożyska metalowe nie wchodziły w grę, ponieważ wysoka wilgotność i potrzeba regularnego smarowania stanowią problem w codziennej eksploatacji. Łożyska ślizgowe iglidur nie są jednak wrażliwe na wilgoć, kurz, czy brud. Test w laboratorium badawczym firmy igus — o powierzchni 3800 m2 — dowodzi, jak odporne na zużycie są łożyska. Podczas testu łożyska ślizgowe były osadzone na wale ze stali azotowanej St52 z obciążeniem 30 Mpa przy prędkości poślizgu 0,01 metra na sekundę. Łożyska ślizgowe iglidur G nie wykazywały praktycznie żadnych oznak zużycia nawet po 200 000 cykli. Dzięki temu są one idealne do niezawodnego, bezobsługowego użytkowania w każdych warunkach pogodowych, przez wiele lat.

Źródło: igus 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę