Zarówno maszyny obróbcze, jak i narzędzia skrawające, w tym dobór materiałów narzędziowych, podlegają ciągłemu rozwojowi, by sprostać rosnącym wymaganiom rynku i nowym wyzwaniom, takim jak obróbka innowacyjnych materiałów.
W ramach krajowego planu działania na rzecz produkcji ogniw paliwowych (H2GO), Fraunhofer Institute for Laser Technology ILT w Akwizgranie wprowadza nowe rozwiązanie: zamiast frezować narzędzia z drogiego, litego bloku, instytut wykorzystuje ekstremalnie szybkie napawanie laserowe (EHLA) do nanoszenia warstw funkcjonalnych odpornych na zużycie na tanią stal konstrukcyjną, blisko finalnego kształtu.
W ostatnim czasie można zaobserwować dynamiczny rozwój przemysłu obronnego. W tej branży kluczową rolę odgrywa precyzja, elastyczność projektowania oraz powtarzalność procesów produkcyjnych.
Prawidłowe stosowanie chłodziwa może zwiększyć o 20% prędkość skrawania materiałów zaliczanych do grupy ISO S
Śrutowanie, czyli "młotkowanie" obrabianych elementów za pomocą precyzyjnie zdefiniowanych mediów do obróbki strumieniowo-ściernej, jest nieodzowną operacją w branżach takich jak motoryzacja i lotnictwo.
Określone działania albo zaniechania mogą zużywanie się narzędzi znacznie przyspieszyć, narażając w ten sposób przedsiębiorstwo produkcyjne na większe koszty działalności. Warto więc poznać sposoby zwiększenia trwałości narzędzi i przez cały czas ich użytkowania się do nich stosować.
Anders Digernes, menedżer ds. badań i rozwoju w firmie Sandvik Coromant specjalizującej się w produkcji narzędzi skrawających do metalu i innych rozwiązań produkcyjnych, opowiada historię innowacyjnych rozwiązań na polu tłumienia drgań.
Od 15 do 17 października 2024 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zamieni się w arenę rozmów i spotkań przedstawicieli branży obrabiarek i narzędzi za sprawą 16. edycji targów Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki Toolex.
Końcowy efekt procesu obróbki skrawaniem zależy od wielu różnorodnych czynników. Kluczowa jest oczywiście sama maszyna i odpowiednio dobrane parametry jej pracy, a także narzędzie skrawające dopasowane do rodzaju procesu i obrabianego detalu. Nie można jednak pominąć oprawek narzędziowych. To ważny element procesu obróbczego, który łączy narzędzie skrawające z wrzecionem obrabiarki.
Naszą misją jest uproszczenie i niezawodność produkcji. Skupiamy się na tym, by ustawianie czy przezbrajanie maszyny było łatwe, przyjemne i powtarzalne. By zmiana detalu trwała maksymalnie kilka minut bez strat na jakości.
Cykl branżowych wydarzeń spod znaku STOM, który odbywa się w kieleckim ośrodku tradycyjnie w pierwszym kwartale każdego roku, notuje kolejne rekordy. W 2024 r. Przemysłowa Wiosna będzie największa w historii.
Targi Toolex, ExpoWelding i 3. konferencja Nowy Przemysł 4.0 odbędą się 15-17 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W pierwszym artykule z nowej serii od Sandvik Coromant, Blasius Reschreiter, wyjaśnia, w jaki sposób właściciele zakładów produkcyjnych mogą maksymalnie wykorzystać potencjał obrabiarek dzięki większemu stopniowi wykorzystania wyposażenia, szybkim zmianom narzędzi i rozwiązaniom modułowym.
Podczas procesów obróbki skrawaniem należy liczyć się z możliwością zużywania się narzędzi skrawających. Zarówno powody zużywania się, jak i sposób mogą być różne. W procesie skrawania narzędzia są bowiem poddawane działaniu dużych sił tnących, tarciu, temperatury i innych czynników, co prowadzi do stopniowego zużywania się ich ostrza.
W ciągu ostatnich kilku lat branża obróbki skrawaniem uległa dużym zmianom. Zapotrzebowanie na produkty o wyższej jakości i większej niezawodności stale rośnie, a firmy produkcyjne muszą się do tych warunków dostosowywać.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?