SKF oraz Proteus Marine Renewables osiągnęły sukces w energetyce pływowej, ustanawiając nowy rekord niezawodności turbin morskich. Współpraca może zrewolucjonizować sektor odnawialnych źródeł energii.
European Energy, we współpracy z Mitsui & Co., z powodzeniem przeprowadziły pierwszą przemysłową produkcję e-metanolu w zakładzie w Kassø, osiągając poziom czystości przekraczający 99,985%, zgodny ze specyfikacją branżową IMPCA.
Konopie włókniste to surowiec, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ich potencjał jest ogromny, a naukowcy nieustannie odkrywają nowe zastosowania. Badacze z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej są na czele tych badań.
Do tej pory odpady drewniane wymagały kosztownej utylizacji i, w najlepszym przypadku, były wykorzystywane do wytwarzania energii w spalarniach. Naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali innowacyjne metody wykorzystania tego cennego surowca do produkcji biowodoru w niemieckim regionie Schwarzwald.
Chociaż popyt na bourbon w Kentucky ma się podwoić w ciągu najbliższych pięciu lat, to pogłowie bydła w stanie osiągnęło najniższy poziom od 1951 roku. Jak pogodzić te dwa z pozoru sprzeczne trendy? Jedną z możliwości jest przekształcenie destylarni bourbona w nowe źródło biopaliw.
Wodór wytwarzany przy użyciu energii słonecznej mógłby w przyszłości w dużej mierze zastąpić paliwa kopalne, pomagając obniżyć emisję dwutlenku węgla. Problemem są wciąż jeszcze dość kosztowne i mało wydajne instalacje, które wytwarzają to zielone paliwo. Powstaje jednak sporo testowych technologii, które pozwalają mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości możliwe będzie istnienie fabryk całkowicie neutralnych dla klimatu.
Modułowy system automatyki MOVI-C, oferowany przez SEW-Eurodrive, stanowi innowacyjne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju #TheGreenSideOfDrive, opisaną w najnowszym raporcie za rok 2023.
W 2023 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały wyraźnie rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z pierwszego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, który stanowi nowy barometr zielonej transformacji.
Francuski kamień milowy w dekarbonizowanym, bezemisyjnym transporcie ciężarowym. Pierwsze we Francji centrum dedykowane wodorowym pojazdom ciężarowym, wyposażone w stację tankowania i serwis.
Wodór jest bardzo obiecującym źródłem czystego paliwa, pod warunkiem, że proces jego wytwarzania jest ekologiczny.
European Energy podpisała umowę z Metafuels AG, szwajcarską firmą zajmującą się technologiami lotniczymi, w sprawie utworzenia zakładu produkującego syntetyczne paliwo lotnicze (eSAF)
Pilotażowy projekt generatora zasilanego wodorem HyFlex firmy Hitachi Energy stanowi pierwsze takie wdrożenie u klienta w Szwecji i ważny krok w kierunku elektryfikacji oraz dekarbonizacji przemysłu budowlanego.
Premier Norwegii Jonas Gahr Støre, norweski minister handlu Jan Christian Vestre i norweski minister energii Terje Aasland wezmą udział w największych na świecie targach branżowych.
Toyota nawiązała strategiczną współpracę z firmą Chiyoda, dostawcą technologii produkcji i konstruktorem zakładów produkcyjnych. Celem porozumienia jest opracowanie nowego generatora zielonego wodoru dla przemysłu opartego na technologiach wodorowych Toyoty.
Świat stanął przed koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w kierunku zielonej transformacji. Jednak aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r., kluczowe jest przekształcenie całego sektora produkcyjnego, co spowoduje znaczące przemiany w funkcjonowaniu i organizacji fabryk. Odpowiadając na te zmiany, firma Arup opracowała koncepcję przyjaznego dla otoczenia zakładu, dostosowanego do zmian klimatycznych. Jak wygląda zielona fabryka przyszłości?
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?