Automatyzacja składowania arkuszy blach o dużych wymiarach

Automatyzacja składowania arkuszy blach o dużych wymiarach Baumalog

Proces produkcyjny polegający na obróbce arkuszy blach, szczególnie o dużych wymiarach, może przysparzać wiele problemów w logistyce magazynowej, dlatego automatyzacja składowania oraz obsługi wycinarek laserowych stanowi obecnie priorytet dla firm przetwarzających blachy. Automatyzacja wycinarek laserowych, gwarantująca pełne wykorzystanie szybkości cięcia oraz umożliwiająca wysoką wydajność w produkcji, przekłada się na wzrost konkurencyjności firmy.

Dobry przykład w tym zakresie może stanowić jedno z ostatnich wdrożeń polskiej firmy Baumalog, będącej ekspertem w zakresie składowania i automatyzacji przetwarzania blach, która wdrożyła automatyczny system MultiTower do składowania arkuszy 6 m x 2 m w firmie Ter Horst Metaaltechniek B.V. w Holandii.

System został dostarczony do firmy Ter Horst Metaaltechniek B.V. zajmującej się obróbką metali w szerokim zakresie. W związku ciągłym rozwojem przedsiębiorstwa podjęto decyzję o budowie nowej hali produkcyjnej, która została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu Przemysłu 4.0, w tym w automatyczny magazyn blach, przeznaczony do składowania arkuszy, zintegrowany z wycinarką laserową.

zautomatyzowany magazyn

Po wnikliwej analizie procesu produkcyjnego, wielkości produkcji oraz rodzaju wytwarzanych elementów Baumalog zaprojektował i wdrożył system MultiTower z układnicą magazynową, wyposażony w dwie ruchome stacje załadunkowo-rozładunkowe oraz stację duo do obsługi systemu załadunkowo-rozładunkowego wycinarki laserowej. Stacja duo posiada dwa poziomy – górny, na którym transportowana jest półka z surowymi arkuszami oraz dolny z półką na wycięte detale. System MultiTower zawiera 8 kolumn składowania mieszczących w sumie 131 półek o wymiarach użytecznych 6100 i 6150 x 2100 mm  i nośności od 4 000 kg do 5 000 kg.

MultiTower składa się z konstrukcji nośnej o wysokości 9 m, wewnątrz której porusza się układnica odpowiedzialna za transport półek między kolumnami składowania i stacjami. Dostawa nowych arkuszy blach do magazynu realizowana jest na stacji załadunkowo-rozładunkowej wyposażonej w depaletyzotor, służący do oddzielania pakietu arkuszy od palet. Dodatkowo stacja została wyposażona w układ ważący, który pozwala kontrolować masę dostarczanych blach. Wycięte detale z wycinarki laserowej są odkładane na specjalnie zaprojektowane do tego celu półki, które są transportowane do kolumn składowania lub do stacji załadunkowo-rozładunkowej, gdzie następuje sortowanie wyciętych elementów.

zautomatyzowany magazyn

Konstrukcja półki na wycięte detale umożliwia pobranie jej i transport wewnątrz hali produkcyjnej przy udziale suwnicy. Pozostałe półki, służące do składowania surowych blach, są przystosowane do składowania arkuszy o różnych wymiarach, co zapewnia elastyczność w produkcji. Automatyczny magazyn blach o dużej pojemności (643 tony), zintegrowany z wycinarką laserową zapewnia wysoką wydajność produkcji, a oprogramowanie Baumalog pozwala na efektywne zarządzanie artykułami.

Źródło: Baumalog

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę