Magazynowanie produktów XXL – standardowe i nietypowe rozwiązania oraz największe wyzwania

Magazynowanie produktów XXL –  największe wyzwania Baumalog

Elementy o dużych rozmiarach i sporej wadze mogą nastręczać olbrzymich trudności podczas ich transportu, a następnie składowania. Dlatego należy stosować odpowiednie systemy magazynowe, które zapewnią właściwe warunki do przechowywania takich elementów, a także zminimalizują ryzyko ich uszkodzenia i ułatwią do nich dostęp.

Towary wielkogabarytowe to kategoria dość niejednorodna, do której można zaliczyć bardzo różnorodne produkty. Ich wspólnym mianownikiem są przede wszystkim ponadnormatywne rozmiary i/lub waga. Przy tym nie ma normy, która by jednoznacznie wskazywała, od którego momentu możemy je tak klasyfikować.

Często też określa się je mianem produktów specjalnych. Powodem jest ich nietypowy kształt, który również utrudnia związane z nimi czynności transportowo-magazynowe.

Najczęściej spotykanymi produktami wielkogabarytowymi są towary walcowe, rurowe i cylindryczne. Stosowane rozwiązania magazynowe powinny być każdorazowo dobrane do konkretnego produktu po uwzględnieniu jego indywidualnych cech.

Cienkie arkusze blachy np. są bardzo elastyczne i mogą wymagać mniejszych odstępów między kolejnymi podporami, żeby zminimalizować ich ugięcie. Z kolei w przypadku długich rur należy ograniczyć ryzyko ich obracania się, które może spowodować ich upadek z regału (aby temu zapobiec, stosuje się np. odpowiednie odboje albo łączy się po kilka sztuk rur w jednym opakowaniu).

Jak składować produkty wielkogabarytowe? Oto typowe rozwiązania

Przechowywanie bardzo dużych produktów wymaga użycia odpowiednich rozwiązań. Istotne jest również odpowiednie zaplanowanie magazynu, które np. pozwoli w ogóle zapewnić możliwość manewrowania takim ładunkiem.

Składowanie wielkogabarytowych artykułów wymaga odpowiedniego zaplanowania procesów magazynowania i logistyki wewnętrznej – podkreśla Marcin Kozłowski, prezes zarządu Baumalog.

Według Łukasza Kańtocha, prezesa zarządu firmy ISL, najczęściej spotykanym rozwiązaniem w zakresie składowania towarów wielkogabarytowych jest ich składowanie − na podłodze (w specjalnie wyznaczonych lokalizacjach) lub na regałach stacjonarnych (paletowych). W przypadku tej metody największym wyzwaniem jest strata miejsca (towary składowane są często bez możliwości piętrowania lub w regałach o stałym rozstawie podpór) i strata czasu, która wiąże się z odblokowywaniem dostępu do poszukiwanych towarów (konieczność fizycznego przenoszenia towarów sąsiadujących).

Takie rozwiązania uniemożliwiają również wykorzystanie pełnej wysokości dostępnych powierzchni magazynowych, przez co składowanie wymaga (okresowego lub stałego) zwiększenia powierzchni magazynowej. To z kolei przyczynia się do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z gospodarką magazynową – wyjaśnia Łukasz Kańtoch.

Dlatego jest to obszar, w którym przedsiębiorstwa poszukują optymalizacji i oszczędności, stawiając sobie za cel: redukcję powierzchni składowania, zwiększenie ergonomii oraz wzrost przepływów towarów przez skrócenie czasu pobrania pojedynczej sztuki towarów (w tym przypadku towarów ciężkich i dużych). Odpowiedzią może być automatyzacja i robotyzacja tych procesów logistycznych, np. przez rodzinę produktów LogiTower − dodaje.

Jak z kolei zauważa Marcin Kozłowski, zastosowanie regałów automatycznych daje możliwość uporządkowania i zarządzania całą gospodarką magazynową i dostarczaniem odpowiednich artykułów w krótkim czasie.

W ofercie naszej firmy mamy regały automatyczne do składowania arkuszy blach, elementów długich i innych artykułów o dużych masach i gabarytach. W zależności od wolumenu składowanego materiału i dostępnego miejsca dostarczamy regały automatyczne lub wielokolumnowe magazyny automatyczne z układnicą magazynową, która umożliwia szybkie transportowanie półek o ładowności do 5 ton w obrębie magazynu – wymienia Marcin Kozłowski. – Dopasowanie magazynu automatycznego do potrzeb każdego klienta to kluczowa wartość, która pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń hali, a także zoptymalizować i przyspieszyć procesy logistyki wewnętrznej.

Rozwiązania do przechowywania produktów wielkogabarytowych oferuje również firma Remmert. Do produktów/towarów płaskich, takich jak blacha, oferuje specjalistyczne systemy magazynowe, w których materiał umieszczany jest na specjalnych tackach. Można tu składować blachy o wymiarach do 6×2 m w sposób bardzo oszczędzający miejsce.

W przypadku długich towarów, takich jak pręty, rury i profile, mamy w naszym asortymencie specjalne systemy magazynowania kasetowego. W ten sposób możemy przenosić materiał o długości do 13 m lub wadze do 5 ton. Materiał może być bardzo bezpiecznie przechowywany w kasetach i bardzo szybko udostępniony do pobrania lub obróbki – przekonuje Mariusz Banachowicz z firmy Remmert.

I objaśnia: – Wszystkie nasze systemy magazynowe są w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że liczba personelu potrzebnego do obsługi materiałów jest znacznie zmniejszona, a straty materiału są zredukowane prawie do zera. Oferujemy również rozwiązania z zakresu robotyki pick&place do przenoszenia produktów na kolejne etapy procesu (np. do maszyn tnących, laserów, w tym laserów 3D, czy wykrawarek). Typowe zastosowania naszych rozwiązań magazynowych można spotkać w obszarze handlu, kompletacji, obróbki stali czy bardzo popularnej w Polsce branży, jaką jest produkcja okien.

Zdjęcie magazynu

Wyzwania związane z magazynowaniem produktów XXL

Duża waga i rozmiary produktów wielkogabarytowych stwarzają liczne wyzwania, bez względu na to, jaki to dokładnie produkt. Należy np. zachować szczególne środki bezpieczeństwa, niezbędna jest większa ilość miejsca na swobodne manewrowanie oraz oczywiście konieczne są odpowiednie środki transportowe i systemy magazynowe, które będą dostosowane do ponadnormatywnych rozmiarów.

W przypadku towarów wielkogabarytowych największe wyzwania stoją przed przedsiębiorstwami składującymi materiały (np. blachy, profile, kątowniki, rury, stal w kręgach, płyty drewniane, szkło), narzędzia (np. formy wtryskowe, narzędzia produkcyjne, matryce do pras), a także produkcję w toku (duże półprodukty, np. elementy samolotów, skrzydeł, ale też różne obudowy, ramy okienne itp.) – mówi Łukasz Kańtoch.

Zoptymalizowanie procesów składowania i transportu wewnętrznego artykułów wielkogabarytowych jest wyzwaniem dla wielu firm produkcyjnych. Szczególnie wymagające jest składowanie długich elementów (np. profili, rur czy prętów o długości kilku lub kilkunastu metrów) czy ciężkich i dużych artykułów o nietypowym kształcie. Rola automatyzacji w składowaniu wielkogabarytowych artykułów jest kluczowa. To szansa na oszczędność czasu, przestrzeni oraz zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności całego procesu – tłumaczy Marcin Kozłowski.

W przypadku towarów wielkogabarytowych wyzwaniem jest nie tylko znalezienie odpowiedniej ilości miejsca przeznaczonego do ich składowania, ale również zagwarantowanie szybkiego dostępu do właściwych towarów.

Dla tych aplikacji coraz częściej przedsiębiorstwa wdrażają automatyczne systemy magazynowe (np. magazyny LogiTower) lub automatyczne systemy przenoszenia i dostarczania produktów do produkcji (np. system LogiTowerLoader), które umożliwiają robotyzację i automatyzację procesów (możliwość pracy w trybie 24/7) – mówi Łukasz Kańtoch.

Celem jest oczywiście optymalizacja powierzchni składowania (wykorzystanie pełnej wysokości pomieszczeń i redukcja miejsca na halach), a także skrócenie czasu i operacji logistycznych (składowanie i transport wewnętrzny w magazynie lub produkcji (logistyka produkcji) − podkreśla.

Zgodnie z tym, co mówi Łukasz Kańtoch, proponowane przez LogiTower rozwiązania przyczyniają się do większej efektywności, pozwalając produkować więcej na mniejszej powierzchni. Dobrym przykładem jest rozwój technologii cięcia przy użyciu lasera fiber blach w arkuszach.

Technologia ta pozwoliła tak znacznie przyspieszyć ten proces, że wąskim gardłem okazała się logistyka produkcji – dostarczanie blach do lasera, żeby pracował ciągle i się szybciej amortyzował. Ręczny załadunek blach ze względu na gabaryty typu 3×1,5 czy 4×2 m blach jest w wielu przypadkach zbyt wolnym, nieergonomicznym.

I tutaj właśnie przyszedł z pomocą automat Logitower do składowania blach o dużej pojemności w wersji Multi, który dostarcza blachy do punktu pobrania, oraz LogiTowerLoader, który automatycznie wykonuje cały cykl dostarczenia arkusza blach do wycinarki oraz odbiera wycięte elementy i odkłada do kompletacji. Taki proces może być uruchomiony w trybie ciągłym, 3-zmianowym, pozwalając na naprawdę potężne zwiększenie efektywności produkcji. Praktycznie bez udziału człowieka, jeśli dodamy do tego robotyczne sortowanie elementów wyciętych i np. odkładanie ich do pojemników na wózkach autonomicznych klasy AMR – dodaje przedstawiciel firmy ISL.

Nietypowe rozwiązania magazynowania XXL

Wspomniane wcześniej pojęcie „produkty specjalne” w odniesieniu do artykułów wielkogabarytowych oznacza, że często mają one również bardzo nietypowe kształty i cechy. Z reguły jednak producenci systemów magazynowych mogą dopasować swoją ofertę także do takich nietypowych zamówień.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie zastosowaliśmy u naszego klienta, była stacja odbiorcza towaru, która wyposażona jest w system kontroli wysokości, automatycznie przydzielający określoną przestrzeń potrzebną na danym etapie produkcji. System zastosowaliśmy w firmie, która produkuje plastikowe walizki narzędziowe i pojemniki – mówi Mariusz Banachowicz.

W tym rozwiązaniu części stanowiące główne narzędzia (będące częścią maszyn formujących) i arkusze tworzyw sztucznych są przechowywane w jednym i tym samym zautomatyzowanym systemie magazynowym. Rozwiązanie to umożliwia bardzo krótki czas przenoszenia materiałów i wymiany narzędzi na maszynach termoformujących, przy minimalnym zapotrzebowaniu na obsługę zewnętrzną. Nie byłoby to możliwe w zwykłym magazynie paletowym ze stałymi półkami magazynowymi. Ponadto dzięki naszemu rozwiązaniu przestrzeń potrzebna do przechowywania jest znacznie mniejsza − objaśnia.

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego projektu i kontroli nad całym procesem wdrożenia (mamy bowiem własny dział projektowy, produkcyjny, montażowy, integracyjny oraz zapewniamy serwis posprzedażny) mamy możliwość zbudowania praktycznie dowolnego urządzenia, które automatyzuje proces składowania lub przepływów towarów cięższych. Nie tylko typowego dla nas, z linii produktów Logitower lub LogiTowerLoader – zapewnia Łukasz Kańtoch.

Tym samym trafiają do nas zlecenia zaprojektowania np. składowania elementów skrzydeł lub ciężkich matryc po kilka kilkanaście ton. Innym przykładem było stworzenie rozwiązania, które będzie „podwieszone” oraz umożliwi składowanie towarów dużych, ale nie będzie przeszkadzać w procesach logistycznych i komunikacji po podłodze. Z ciekawostek należy podkreślić, że jeden z automatycznych magazynów LogiTower jest używany jako magazyn szkła, które służy do produkcji systemów fotowoltaicznych. Każdorazowo to oczywiście inwestor ocenia, czy stosunek nakładu do korzyści pozwala na realizację danego projektu − podsumowuje.

Marcin Kozłowski dodaje, że w ostatnich latach firma Baumalog wdrożyła dziesiątki magazynów automatycznych, które usprawniły składowanie arkuszy blach, elementów długich czy innych trudnych do składowania artykułów, np. matryc czy narzędzi:

Wśród naszych wdrożeń możemy wyróżnić magazyny automatyczne przeznaczone do składowania elementów o długości maksymalnej 12 m. Umożliwiły one wielu firmom produkcyjnym uporządkowanie gospodarki magazynowej bardzo długich, trudnych do magazynowania elementów i szybkie dostarczanie ich do miejsca obróbki. Ważną rolę spełniają również magazyny automatyczne, które integrujemy w system automatyzacji obsługujący wycinarki laserowe. Dzięki takiej integracji magazyn automatyczny staje się integralną częścią niezależnego systemu produkcyjnego.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę