Top 5 trendów w dziedzinie robotyki 2023
Liczba robotów przemysłowych zainstalowanych na całym świecie przekroczyła w ubiegłym roku barierę 3,5 mln sztuk, a wartość ich instalacji osiągnęła szacunkowo 15,7 mld USD. Międzynarodowa Federacja Robotyki przeanalizowała 5 najważniejszych trendów, które będą napędzać dalszy rozwój robotyki w 2023 r.
– Roboty odgrywają fundamentalną rolę w zaspokajaniu zmieniających się wymagań producentów na całym świecie – mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. – Nowe trendy, jakie widzimy, przekładają się na większe zainteresowanie robotyzacją nowych użytkowników: od małego przedsiębiorstwa do globalnych producentów OEM.
Efektywność energetyczna
Wydajność energetyczna jest kluczem do poprawy konkurencyjności firm w czasach rosnących kosztów energii. Wdrożenie robotów do cyklu produkcyjnego pomaga obniżyć zużycie energii w produkcji. W porównaniu z tradycyjnymi liniami montażowymi, znaczne oszczędności energii można osiągnąć np. poprzez zmniejszenie ogrzewania. Jednocześnie roboty pracują z dużą prędkością, zwiększając tym samym tempo produkcji, dzięki czemu produkcja staje się bardziej efektywna czasowo i energetycznie.
Dzisiejsze roboty są zaprojektowane tak, aby zużywały mniej energii, co prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych. Aby zrealizować cele zrównoważonego rozwoju w zakresie produkcji, firmy stosują roboty przemysłowe wyposażone w technologię oszczędzania energii: sterowniki robotów są w stanie przekształcić energię kinetyczną na przykład w energię elektryczną i ponownie ją wykorzystać. Technologia ta znacznie zmniejsza ilość energii potrzebnej do działania robota. Inną cechą jest inteligentny tryb oszczędzania energii, który kontroluje zasilanie robota w ciągu dnia pracy. Ponieważ zakłady przemysłowe już dziś muszą monitorować zużycie energii, takie podłączone czujniki energii prawdopodobnie staną się standardem przemysłowym w zrobotyzowanych rozwiązaniach.
Reshoring
Zwiększenie odporności na obecne zawirowania stało się ważnym motorem napędowym dla reshoringu w różnych branżach. Producenci samochodów np. inwestują w ostatnim czasie w krótkie linie dostaw, aby zbliżyć procesy produkcyjne do swoich odbiorców. Producenci ci wykorzystują roboty, aby produkować wydajne baterie w sposób bardziej opłacalny i w dużych ilościach. Dzięki tym inwestycjom transport ciężkich akumulatorów staje się zbędny. Jest to również ważne z tego powodu, ponieważ coraz więcej firm logistycznych odmawia wysyłania akumulatorów ze względów bezpieczeństwa.
Przeniesienie produkcji mikroprocesorów z powrotem do USA i Europy to kolejny trend związany z reshoringiem. Ponieważ większość produktów przemysłowych wymaga obecnie chipów półprzewodnikowych do działania, ich dostawy są kluczowe. Roboty odgrywają istotną rolę w produkcji chipów, ponieważ spełniają ekstremalne wymagania dotyczące precyzji. Specjalnie zaprojektowane roboty automatyzują proces produkcji płytek krzemowych, przejmują zadania związane z oczyszczaniem lub testują układy scalone. Niedawne przykłady reshoringu to nowe fabryki chipów firmy Intel w Ohio lub w regionie Saary w Niemczech, prowadzona przez producenta chipów Wolfspeed i dostawcę części samochodowych ZF.
Roboty coraz łatwiejsze w użyciu
Programowanie robotów stało się łatwiejsze i bardziej przystępne dla osób, które nie są ekspertami w tym obszarze. Dostawcy platform automatyzacji opartych na oprogramowaniu wspierają firmy, pozwalając użytkownikom zarządzać robotami przemysłowymi bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu. Producenci sprzętu oryginalnego współpracują z partnerami technologicznymi, którzy umożliwiają użytkownikom o każdym poziomie umiejętności programowanie robotów.
Łatwe w użyciu oprogramowanie w połączeniu z intuicyjnymi rozwiązaniami zastępują skomplikowane procesy programowania robotów i otwierają nowe możliwości automatyzacji robotyki. Firmy, które rozpoczynają działalność w zakresie oprogramowania, wchodzą na ten rynek z wyspecjalizowanymi rozwiązaniami dla potrzeb małych i średnich firm. Na przykład tradycyjny robot przemysłowy o dużej masie może być wyposażony w czujniki i nowe oprogramowanie, które pozwala na łatwiejszą współpracę w zakresie konfiguracji. Dzięki temu pracownicy mogą łatwo dostosować ciężkie maszyny do różnych zadań. Firmy otrzymają więc to, co najlepsze z obu światów: solidny i precyzyjny sprzęt dla robotów przemysłowych oraz najnowocześniejsze oprogramowanie dla cobotów.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Łatwe w użyciu interfejsy programistyczne, które pozwalają klientom na samodzielne konfigurowanie robotów, również napędzają powstający nowy segment taniej robotyki. Wielu nowych klientów zareagowało na pandemię w 2020 r., wypróbowując rozwiązania robotyczne. Dostawcy robotów zareagowali na to zapotrzebowanie, oferując łatwą konfigurację i instalację, na przykład ze wstępnie skonfigurowanym oprogramowaniem do obsługi chwytaków, czujników lub kontrolerów, co znacząco wspiera wdrażanie robotów o niższych kosztach. Takie roboty są często sprzedawane za pośrednictwem sklepów internetowych, a procedury programowe dla różnych zastosowań można pobrać ze sklepu z aplikacjami.
Sztuczna inteligencja (AI) i cyfrowa automatyzacja
Również szybki rozwój technologii cyfrowych sprawia, że dostawcy robotów i integratorzy zrobotyzowanych systemów oferują nowe aplikacje i ulepszają istniejące. Roboty będą coraz częściej egzystować jako część połączonego ekosystemu cyfrowego: Cloud Computing, Big Data Analytics czy sieci komórkowe 5G zapewniają bazę technologiczną dla optymalizacji wydajności. Standard 5G umożliwi pełną cyfryzację produkcji, dzięki czemu kable na hali produkcyjnej staną się niepotrzebne.
Sztuczna inteligencja posiada ogromny potencjał dla rozwoju robotyki, umożliwiając szereg korzyści w produkcji. Głównym celem wykorzystania AI w robotyce jest lepsze zarządzanie zmiennością i nieprzewidywalnością w środowisku zewnętrznym, w czasie rzeczywistym lub w trybie off-line. To sprawia, że AI wspierające uczenie maszynowe odgrywa coraz większą rolę w procesie programowania, gdzie działające systemy przynoszą dodatkowe korzyści, na przykład dzięki optymalizacji procesów, konserwacji predykcyjnej lub chwytaniu opartemu na wizji.
Technologia ta pomaga producentom, dostawcom usług logistycznych i sprzedawcom detalicznym lepiej radzić sobie z często zmieniającymi się produktami, zamówieniami i zapasami. Im większa zmienność i nieprzewidywalność środowiska, tym większe prawdopodobieństwo, że algorytmy sztucznej inteligencji zapewnią opłacalne i szybkie rozwiązanie – na przykład dla producentów lub hurtowników zajmujących się milionami różnych produktów, które regularnie się zmieniają. AI jest również przydatne w środowiskach, w których roboty mobilne muszą rozróżniać napotkane obiekty lub osoby i reagować w odpowiedni sposób.
Drugie życie dla robotów przemysłowych
Ponieważ okres użytkowania robota przemysłowego wynosi do trzydziestu lat, nowe urządzenia technologiczne są świetną okazją do nadania starym robotom "drugiego życia". Producenci robotów przemysłowych, w tym m.in. firmy ABB, Fanuc, KUKA czy Yaskawa, prowadzą wyspecjalizowane centra naprawcze blisko swoich klientów, aby odnowić lub zmodernizować używane jednostki w sposób efektywny. Taka strategia "prepare-to-repair" dla producentów robotów i ich klientów pozwala również zaoszczędzić koszty i zasoby.
Źródło: IFR