Utrzymanie jakości produktów największym wyzwaniem dla MŚP

Utrzymanie jakości produktów największym wyzwaniem dla MŚP Pixabay

Według ponad 26% MŚP z sektora przemysłowego utrzymanie jakości produktów to największe wyzwanie, z którym będą się mierzyć w nadchodzących miesiącach. Badani przez Siemens Financial Services w Polsce przedsiębiorcy często wskazywali również na wzrost cen (25,7%) oraz utrzymanie płynności finansowej (19,3%). Ponadto ankietowani zwracali uwagę na wyzwania związane ze zwiększeniem liczby zleceń (17,3%) czy brakami kadrowymi (15%).

Siemens Financial Services w Polsce w ramach badania Index MiU 2023 zapytał przedsiębiorców z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych, z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć w nadchodzących miesiącach. Ankietowani najczęściej wskazywali utrzymanie jakości produktów (26,7%), a w dalszej kolejności – wysokie ceny (25,7%) oraz utrzymanie płynności finansowej (19,3%). Co więcej, prawie 13% przedstawicieli badanych branż jako największe wyzwanie wskazało zmodernizowanie zakładu, a 10% automatyzację produkcji oraz obniżanie energochłonności.

Utrzymanie jakości produktów jeszcze nigdy nie było tak istotne dla ankietowanych przez nas branż. W poprzednim badaniu niecały 1% firm było zdania, że będzie to dla nich wyzwanie, z którym będą się mierzyć w najbliższym czasie i podobnie było w 2021 roku. Warto podkreślić, że z naszych corocznych raportów „Index MiU” wynika również, że wysoka jakość produktów jest najważniejszą przewagą konkurencyjną zdaniem firm MŚP z sektora przemysłowego. Po raz pierwszy jednak jej utrzymanie będzie także wyzwaniem dla aż co czwartej ankietowanej firmy – mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce.

Ocena najważniejszych wyzwań na najbliższe miesiące nieco różni się w zależności od badanej branży. Na poradzenie sobie z wysokimi cenami wskazywali częściej przedstawiciele branży spożywczej, a najmniej obróbki metali. Zmodernizowanie zakładu będzie z kolei częstszym wyzwaniem dla firm przetwarzających tworzywa sztuczne.

Obniżanie energochłonności i ceny surowców mniejszym wyzwaniem

W poprzednim badaniu największym wyzwaniem dla badanych przez Siemens Financial Services w Polsce MŚP były wysokie ceny surowców, na które wskazywało prawie 35% ankietowanych. W tym roku mierzyć się z nimi będzie niecałe 10% firm. Mniejszym wyzwaniem będzie również obniżenie energochłonności produkcji – spadek z 26 do 10% Rzadziej przedsiębiorcy wskazują także na braki kadrowe, z którymi zmagało się w ostatnim roku ponad 27% ankietowanych, a dziś trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych osób do pracy spodziewa się 15%.

– Obecnie firmy rzadziej wskazują na wyzwanie związane z obniżaniem energochłonności, co nie jest zaskoczeniem, gdyż sytuacja na rynku cen energii, która dominowała pod tym kątem w 2022 roku, bardziej się ustabilizowała. W pewnym stopniu wynika to również z tego, że część przedsiębiorców w poprzednich miesiącach decydowała się na inwestycje, których istotnym elementem była energooszczędność – mówi Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales w Siemens Financial Services w Polsce. – Potwierdza to także nasz ostatni raport „Index MiU 2023”, z którego wynika, że obniżanie energochłonności to najpopularniejsze działanie proekologiczne, jakie prowadzą badane przez nas firmy. Uwzględnienie aspektu ekologicznego staje się również coraz bardziej istotnym wyznacznikiem rozwoju sektora przemysłowego. Coraz więcej przedsiębiorstw jest bowiem świadomych, w jaki sposób prowadzić zrównoważony biznes. W konsekwencji staje się to również mniejszym wyzwaniem – podsumowuje.

Źródło: Siemens

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę