Andrzej Ostrowski
Raporty
Branża środków transportu w latach 2022–2023
Minione dwa i pół roku było trudnym okresem dla wszystkich segmentów przemysłu środków transportu bez wyjątku. Dotyczyło to więc producentów samochodów, taboru kolejowego, sprzętu lotniczego, jednostek pływających, a także części i podzespołów do wyrobów gotowych.
Raporty
Energochłonność polskiego przemysłu
Transformacja energetyczna – z mocnym naciskiem na rozwój zielonej energii (odnawialnych źródeł energii – OZE) i dekarbonizację gospodarki – jest traktowana w Unii Europejskiej jako najlepszy sposób na sprostanie wyzwaniom politycznym, ekonomicznym, ekologicznym i klimatycznym.
Raporty
Współpraca przemysłu z nauką – efekty, bariery, możliwości poprawy
Z badań prowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Konfederację „Lewiatan” wynika, że krajowi przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po oferowane przez ośrodki naukowe nowe rozwiązania techniczne i technologiczne, widząc w tym ważny czynnik budowania konkurencyjności i pozycji rynkowej. W rezultacie stopniowo rośnie odsetek polskich firm, które wprowadzają innowacje produktowe i procesowe, co jednak nie zmienia faktu, że pod względem innowacyjności nadal ustępujemy najwyżej rozwiniętym krajom UE, a nawet unijnym średniakom.
Raporty
Produkcja przemysłowa w Polsce w 2021 r.
Jeszcze do niedawna wydawało się, że wraz ze słabnięciem pandemii polski przemysł będzie miał za sobą okres zawirowań rynkowych. Atak Rosji na Ukrainę stworzył jednak nowy kontekst dla perspektyw powrotu przedsiębiorców sektora do pocovidowej normalności, a także dla przyspieszenia transformacji technologicznej firm.
Raporty
Branża środków smarnych dla przemysłu w 2021 r.
Zgodnie z danymi Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) krajowy rynek olejów i smarów osiągnął w 2020 r. wielkość 219,3 tys. ton. W porównaniu z poprzednim rokiem (235,2 tys. ton) oznacza to spadek o 6,8%. Skala sprzedaży w segmencie środków smarnych stosowanych w motoryzacji zmniejszyła się w tym czasie o 8,2% (do 121,5 tys. ton), podczas gdy segment przemysłowych olejów i smarów skurczył się w nieco mniejszym stopniu – ze 102,9 tys. ton w 2019 r. do 97,8 tys. ton w 2020 r. (a więc o ok. 5%).
Raporty
Polski przemysł w 2021 r. – pierwsze podsumowanie [RAPORT]
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 r. produkcja sprzedana przetwórstwa przemysłowego wyniosła w sumie 116 mld zł i była o blisko 16% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy (zwłaszcza na wiosnę) pandemia COVID-19 uderzyła z całą mocą.
Raporty
Przemysł maszynowy: lepsze perspektywy, szansa na poprawę wyników [Raport 2021]
Od początku bieżącego roku do końca czerwca produkcja sprzedana branży maszynowej wyniosła ponad 25 mld zł. Była więc o 18% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy pojawiła się pierwsza fala pandemii. Kolejne miesiące mogą przynieść dalsze wzmocnienie pozytywnego trendu.
Raporty
Wyboista droga polskich firm do standardów Przemysłu 4.0
Pandemia Covid-19 okazała się skutecznym katalizatorem zwiększającym zainteresowanie krajowych przedsiębiorców cyfryzacją działalności biznesowej. W jakieś mierze przyczyni się to do upowszechnienia wizji Przemysłu 4.0 i może skłonić część firm do inwestycji w dedykowane mu przełomowe technologie.
- 1
- 2