Delikatne powierzchnie wymagają specjalnego traktowania

Delikatne powierzchnie wymagają specjalnego traktowania MEWA

Różnego rodzaju zabrudzenia są niestety nieodłącznym elementem wielu procesów przemysłowych. Biorące w nich udział linie produkcyjne, maszyny, urządzenia, narzędzia czy też dodatkowe wyposażenie bądź akcesoria w większości przypadków źle znoszą długotrwale utrzymujące się zanieczyszczenia. W dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia ich wydajności, jakości czy precyzji – nie mówiąc już o spadku higieny i komfortu pracy dla pracowników, którzy mają kontakt z zabrudzonym stanowiskiem pracy.

Zależnie od rodzaju zabrudzenia, a także wielkości czyszczonego elementu i materiału, z jakiego jest wykonany, można stosować różne metody mycia przemysłowego. Wybór właściwej technologii czyszczenia jest niezwykle istotny, ponieważ nie każda metoda będzie się nadawała do zastosowania w każdej sytuacji. Takim przykładem są delikatne i wrażliwe powierzchnie, w których przypadku zbyt agresywne metody czyszczenia mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia danego elementu.

Mycie suchym lodem

Technologia mycia suchym lodem należy do procesów nieabrazyjnych i bezinwazyjnych. Dzięki temu można ją stosować do usuwania brudu z różnych podzespołów maszyn i urządzeń elektrycznych, linii produkcyjnych, a nawet elektroniki. Jest metodą, która skutecznie radzi sobie nawet z bardziej uciążliwym zabrudzeniem (np. smarami, olejami, tłuszczami czy farbami i lakierami).
 
Czynnikiem roboczym w tej metodzie czyszczenia jest suchy lód (granulat zmrożonego CO2). Jego cząsteczki rozpędzone do dużej prędkości uderzają w cząsteczki brudu, który następnie – pod wpływem różnicy temperatur i oddziałującej energii kinetycznej – rozpada się na mniejsze cząsteczki. Poza tymi cząsteczkami brudu metoda ta nie pozostawia po zakończonym procesie żadnych innych odpadów. Nawet niewielka ilość sprężonego CO2 pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty czyszczenia. Nie ma też potrzeby suszenia czyszczonych elementów po zakończeniu ich czyszczenia.

Ponieważ nawet uciążliwy brud jest łagodnie usuwany z czyszczonej powierzchni, metodę czyszczenia suchym lodem można stosować bez konieczności demontowania poszczególnych elementów linii produkcyjnej czy maszyny.

Mycie ultradźwiękami

W technologii mycia ultradźwiękami do usuwania zabrudzenia wykorzystuje się ultradźwięki i tzw. zjawisko kawitacji. Wygenerowane specjalne sygnały są przetwarzane na ultradźwięki (dźwięki o częstotliwości powyżej 20 kHz), które następnie wprowadzają w drganie ciecz myjącą, która znajduje się w urządzeniu myjki.

Bardzo duża liczba takich reakcji, które zachodzą w jednej chwili, przyczynia się do uwolnienia dużej ilości energii. Energia ta, po uderzeniu w zabrudzoną powierzchnię, powoduje odrywanie się cząsteczek brudu.

Fala uderzeniowa może dotrzeć do najbardziej ciasnych zakamarków, których nie jest w stanie wyczyścić człowiek, używając nawet wiele innych metod czyszczenia. Dobrze dobrana myjka ciśnieniowa będzie mogła poradzić sobie z wieloma uciążliwymi zabrudzeniami, bez względu na rodzaj czyszczonej powierzchni.

Poza wysoką skutecznością czyszczenia metoda, w której wykorzystuje się ultradźwięki, ma jeszcze jedną ważną zaletę. Wspomniany proces kawitacji nie uszkadza bowiem powierzchni czyszczonych elementów. Dzięki temu technologię tę można wykorzystywać do czyszczenia praktycznie każdego elementu – nawet najbardziej delikatnego i ze skomplikowanymi mechanizmami.

Dlatego też mycie ultradźwiękami spotkamy nie tylko w różnych gałęziach przemysłu. Jest używana także m.in. do czyszczenia narzędzi medycznych, urządzeń laboratoryjnych czy biżuterii.

Czyszczenie laserem

Wykorzystywana do wielu zastosowań technologia laserowa również okazuje się skuteczną metodą czyszczenia zabrudzeń z różnych powierzchni. W czasie procesu ablacji laserowej następuje odparowanie cząsteczek zanieczyszczeń z powierzchni – na skutek ich zmiany ze stanu stałego w stan gazowy pod wpływem bardzo dużej ilości dostarczonej energii.

Duża precyzja technologii laserowej pozwala na stosowanie jej do czyszczenia różnych materiałów, w tym o delikatnej konstrukcji i w przypadku dużego zagrożenia uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Jest to bowiem technologia praktycznie bezinwazyjna – poza usuwanym brudem nie ingeruje w powierzchnię czyszczonych elementów.

Laserowe czyszczenie jest ponadto bardzo wydajną technologią. Niezależnie od tego, czy jest wykorzystywana na małych, czy na dużych powierzchniach.

Sodowanie

Technologia mycia przy użyciu sody oczyszczonej również należy do grupy nieinwazyjnych metod czyszczenia przemysłowego. Soda nie ma bowiem właściwości ściernych. Metoda ta idealnie nadaje się więc do delikatnych powierzchni, ponieważ wymyślono ją tak, żeby nie dopuścić do powstawania nawet minimalnych uszkodzeń. Dzięki temu sodowanie jest w pełni bezpieczne i pozostawia czyszczoną powierzchnię idealnie gładką.

Sodowanie wykorzystuje się do błyskawicznego, bezpiecznego i skutecznego oczyszczania zabrudzonych detali. W procesie czyszczenia sodą zbędne jest użycie środków chemicznych. Nie ma też potrzeby wykonywania trudnej pracy ręcznej.

Technologię sodowania stosuje się w różnych gałęziach przemysłu. Szczególnie tam, gdzie wymagane są precyzja i dokładność czyszczenia, a poddawana czyszczeniu powierzchnia nie może ulec zniszczeniu.

Czyściwa

Nie każde zabrudzenie wymaga od razu stosowania skomplikowanych metod czyszczenia i specjalistycznych urządzeń myjących. Wiele zanieczyszczeń (zwłaszcza świeżych) można z powodzeniem usunąć przy użyciu klasycznego czyściwa. Również w tym przypadku istnieje osobna podgrupa czyściw, którą można z powodzeniem stosować do czyszczenia delikatnych powierzchni.

Należy bowiem mieć świadomość, że użycie standardowego czyściwa może spowodować powstanie smug, a w najgorszej sytuacji –mikrorys. W przypadku niektórych urządzeń elektrycznych czy elektroniki takie mikropęknięcia mogą po pewnym czasie doprowadzić do poważniejszej usterki lub błędnego działania.

Według ekspertów firmy Mewa czyściwa do delikatnych i wrażliwych powierzchni są wykonane z przędzy najwyższej jakości. Są specjalnie tkane. Podczas czyszczenia lub polerowania nie pozostawiają kłaczków. Szybko i niezawodnie usuwają zabrudzenia (oleje, farby, rozpuszczalniki czy tłuszcze) i efektywnie polerują delikatne powierzchnie.

Powinny mieć dobre parametry techniczne, takie jak prędkość absorpcji cieczy, ilość wchłanianej cieczy w stosunku do wagi czyściwa, jednolitość struktury materiału czyściwa. Bezpośrednio wpływa to na czas, koszt i efekt końcowy czyszczenia.

Ponadto, jak przekonują eksperci firmy Mewa, czyściwa powinny być ekologiczne. Powinny więc być wielokrotnego użytku (np. czyściwa MEWATEX mogą być prane do 50 razy). To pozwala chronić środowisko, ale także zaoszczędzić środki (nie trzeba ciągle kupować nowych czyściw), także nakłady na logistykę (czyściwa są dostarczane przez usługodawcę). 

Wojciech Nizio
Wojciech Nizio, regional brand activation manager w firmie Tork

Na co zwracać uwagę przy wyborze czyściwa przemysłowego?

Nasi klienci często szukają rozwiązania, które usunie brud, a jednocześnie w żaden sposób nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Wybierając takie czyściwa, warto zwrócić uwagę na ich właściwości. Produkty marki Tork – dzięki właściwościom niskopylnym – są idealne do pracy z delikatnymi powierzchniami. Nasze produkty dodatkowo wzbogaciliśmy o formułę exelCLEAN. Dzięki niej są mocne i odporne na strzępienie. 
Wszystkie włókninowe czyściwa Tork w dotyku przypominają miękki materiał. Są chłonne i trwałe, co pozwala na ich wielokrotne użycie bez ryzyka rozdarcia. Przykładem produktu, który sprawdzi się przy polerowaniu delikatnych powierzchni, jest czyściwo włókninowe do polerowania. Miękkie i elastyczne czyściwo uwalnia środek polerujący, zapewniając przy tym połysk bez smug.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę