Rekordowe półrocze na rynku magazynowym

Rekordowe półrocze na rynku magazynowym Kärcher

Pierwsze półrocze 2021 r. na rynku magazynowym w Polsce minęło pod znakiem rekordowo wysokiej aktywności deweloperów i najemców. Do końca czerwca deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,16 mln m kw., o 100 tys. m kw. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Z kolei popyt brutto na koniec czerwca wyniósł ponad 3,41 mln m kw, a to najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I poł. 2021 r. osiągnęła poziom 21,85 mln m kw. Biorąc pod uwagę fakt, że w budowie znajduje się 3,35 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego część zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się przełamania granicy 22 mln m kw. Pozycję rynków z największą podażą powierzchni magazynowej utrzymały: Warszawa (trzy strefy), Górny Śląsk oraz Polska Centralna z wynikami: 5,05 mln m kw., 3,98 mln m kw. oraz 3,29 mln m kw.

Te regiony wiodą prym

Pod względem nowej podaży w pierwszej połowie roku prym wiodły: Górny Śląsk (258,8 tys. m kw.), trzy strefy (214,6 tys. m kw.) oraz Trójmiasto (183,4 tys. m kw.). Górny Śląsk prowadzi także pod względem powierzchni w budowie z wynikiem prawie 590 tys. m kw., kolejne pozycje na podium zajmują Polska Zachodnia (522 tys. m kw.) oraz Poznań (478,2 tys. m kw.) wymienia Dominika Jędrak – dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w firmie Colliers.

Do największych obiektów w budowie należą: Panattoni BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. m kw.), Hillwood Rokitno (112,5 tys. m kw.), Hillwood Bydgoszcz (111,7 tys. m kw.), GLP Lędziny Logistics Centre (111,5 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Poznań XI (107,9 tys. m kw.). Jak mówi Dominika Jędrak, ukończenie projektów będących w trakcie budowy sprawi, że w ciągu najbliższych kwartałów aż trzy z rynków rozwijających się przekroczą granicę 1 mln m kw. zasobów całkowitej powierzchni magazynowej. Będą to: Trójmiasto, Szczecin oraz Polska Zachodnia.

Wzrost całkowitych zasobów rynku jest napędzany poprzez wzmożoną aktywność najemców. Całkowity wolumen transakcji zawartych w I poł. 2021 r. osiągnął poziom 3,41 mln m kw., niemal o 1 mln m kw. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego. Rynkami, gdzie wynajęto najwięcej powierzchni były: Poznań (662,3 tys. m kw.), Górny Śląsk (643,4 tys. m kw.) oraz warszawska strefa II (456,6 tys. m kw.).

Rekordowe I półrocze odnotowaliśmy również pod względem aktywności budowlanej. Od stycznia do końca czerwca do użytku oddano ponad 1,14 mln m kw. – najwięcej w historii rynku. W rezultacie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce sięgnęły 21,8 miliona m kw., utrzymując szóste miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości sektora wylicza Maciej Kotowski, starszy analityk rynku, JLL.

Ożywienie na rynku poznańskim

Znaczne ożywienie najemców zaobserwowaliśmy na rynku poznańskim, gdzie doszło do podpisania dwóch największych umów w I poł. 2021 r. Był to najem 109 tys. mkw. przez DHL w ramach magazynu BTS oraz najem prawie 82,5 tys. mkw. w P3 Poznań II przez firmę Westwing. W rezultacie półroczny popyt w tym regionie był o ponad 100 tys. mkw.wyższy niż wynik za cały 2020 r. – mówi Antoni Szwech, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers. Na uwagę zasługuje także otwarcie w I kw. tego roku centrum dystrybucyjnego firmy JD.comw Zachodniej Polsce. Chińska platforma e-commerce, największy konkurent platformy Alibaba, uruchomiładwa wysoko zautomatyzowane magazyny w Europie (drugi obiekt powstał w Niemczech).

Wysoka aktywność najemców przyczyniła się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętej o 1,1% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i zamknięcia I poł. roku na poziomie 5,6%. Współczynnik pustostanów zmniejszył się także o 0,9 p.p. w stosunku do I kw. br. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec czerwca 2021 r. odnotowano w warszawskiej strefie I (9,1%), na Górnym Śląsku (8,7%) oraz w warszawskiej strefie II (6,2%). Najniższy natomiast w warszawskiej strefie III (0,8%), Szczecinie (1,4%) oraz w Krakowie (2,7%). Eksperci Colliers przewidują dalszy stabilny wzrost popytu na rynku magazynowym, co wiąże się z dynamicznym rozwojem branży e-commerce oraz spodziewanym zjawiskiem „nearshoringu”.

Pandemia spowodowała znaczny rozwój branży e-commerce w Polsce. Aż cztery z pięciu największych podpisanych umów najmu w trakcie I poł. 2021 r. dotyczą najemców związanych właśnie z tym sektorem. W kolejnych kwartałach w związku z tzw. zjawiskiem „nearshoringu” oczekuje się napływu najemców z branży produkcyjnej – mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysowych w Colliers. Boom na powierzchnie magazynowe przyciąga nowych graczy. Od początku 2020 r. na rynku pojawiło się kilku deweloperów, takich jak: Frontier Estates, LCube czy MDC2. Jak przewiduje Maciej Chmielewski, taka tendencja wzrostowa liczby graczy na rynku może się utrzymać w kolejnych kwartałach.

Zainteresowanie inwestorów rynkiem magazynowym w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Od stycznia do końca czerwca właścicieli zmieniły obiekty o łącznej wartości 855 mln euro. To drugi w historii rynku najlepszy wynik dla I półrocza. Ciekawym zjawiskiem oraz dobrym prognostykiem dla dalszego rozwoju sektora jest pojawianie się kolejnych graczy, którzy do tej pory nie posiadali w swoich portfelach nieruchomości magazynowych – komentuje Sławomir Jędrzejewski, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Magazynowych, JLL.

Źródło: Colliers, JLL

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę