FiltraTEC Expo 2025 to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie branżowe dedykowane innowacyjnym technologiom filtracyjnym, które odbędzie się w dniach 1–3 kwietnia 2025 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, największym centrum targowym Europy Środkowo-Wschodniej.
Zwiększone zapotrzebowanie na środki ochrony układu oddechowego w 2020 roku, wywołane pandemią COVID-19, spowodowało rozwój technologii w produkcji półmasek filtrujących. W celu poprawy efektywności wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na zakup nowych linii technologicznych lub rozbudowę istniejącego parku maszynowego i jego automatyzację.
Rittal zapewnia, że nowe maty filtracyjne do wentylatorów dają gwarancję nie tylko, że szafa sterownicza przestanie zbierać kurz, ale także zachowania wysokiej klasy ochrony i obniżenie kosztów eksploatacji oraz zużycia energii.
Współczesne oczyszczalnie ścieków nie są w stanie w pełni odfiltrować drobnych mikroplastików ze ścieków, jednak wkrótce może się to zmienić. Pierwszy nawiercany laserem filtr jest testowany w oczyszczalni ścieków. Zawiera arkusze z bardzo małymi otworami o średnicy zaledwie 10 mikrometrów.
Politechnika Łódzka będzie współtworzyła system przepływowy służący do zbioru mikroalg. To projekt, którego wartość przekracza kwotę 2 milionów euro. Nad rozwiązaniem pracują naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego wspólnie z Zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego oraz firmą Pintech.
Czynnikiem o kluczowym znaczeniu w spawalnictwie są odpowiednie proporcje i skład wykorzystywanych mieszanin gazów osłonowych. Wpływają one na wydajność spawania i jakość uzyskanych połączeń. Zawsze trzeba pamiętać, że w procesie tym dochodzi do emisji szkodliwych substancji chemicznych, które wymagają odpowiedniej filtracji.
Odpylanie strefy obróbczej podczas szlifowania i polerowania ma istotne znaczenie zarówno dla zdrowia pracowników, jak i żywotności parku maszynowego oraz ogólnego bezpieczeństwa zakładu. Odpowiedni dobór systemu do filtracji pyłów szlifierskich i polerskich nie jest jednak zadaniem łatwym. Wymaga podstawowej wiedzy na temat właściwości obrabianego materiału i zasad działania urządzeń odciągowo-filtracyjnych.
– Zastosowanie konkretnego typu systemu filtracyjnego zależy od wymaganych środków bezpieczeństwa i ochrony dla instalacji produkcyjnej lub stanowiska pracy, adekwatnych do rodzaju realizowanych procesów technologicznych – zauważa Stanisław Nieświec, dyrektor ds. handlowych w firmie BART, zajmującej się instalacjami odpylania przemysłowego.
Podczas targów ITM Polska 2018 firma Nederman Polska prezentuje na swoim stoisku rozwiązania do wysokowydajnej filtracji powietrza w operacjach obróbki metali.
Podczas organizowanego w dniach 8-9 maja br. Sympozjum firma ULT przedstawiła wiele zagadnień z tematyki utrzymania czystości powietrza podczas obróbki laserowej oraz additive manufacturing w metalu.
Firma ULT rozszerzyła swoją sprawdzoną serię urządzeń LAS 260 o wersję przewodzącą. W nowym rozwiązaniu system ekstrakcji szczególnie nadaje się do zadań ekstrakcji i filtrowania w przetwarzaniu materiałów wysoce łatwopalnych lub stwarzających zagrożenie utworzenia wybuchowej mieszaniny pył/powietrze (np. tytanu).
Powszechne już dziś wykorzystanie lasera do cięcia metalu i tworzyw sztucznych, wiercenia, zgrzewania, grawerowania czy ablacji daje gwarancję dokładności obróbki, wytrzymałości narzędzia i minimalizacji odpadów.
Wybór technologii filtracji zależy zarówno od rodzaju filtrowanych zanieczyszczeń, jak i parametrów obróbki na danym stanowisku roboczym.
Nowe zintegrowane stacje osuszania i filtracji CDAS (do oczyszczania i osuszania powietrza) i OFAS (do wytwarzania powietrza odolejonego) firmy Parker zapewniają powietrze o sprawdzonej jakości i pozwalają zmaksymalizować wydajność.
Rozwój przemysłu wiąże się z realnym zagrożeniem zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, dlatego powinien mu towarzyszyć równoległy postęp w zakresie technologii filtracyjnych.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?