Inne
Inne
Elastyczność pracowników to klucz do sukcesu firmy
Wysoka dynamika rozwoju sektora technologicznego obserwowana w ostatnich latach stworzyła ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Skuteczną metodą na pozyskanie osób posiadających odpowiednie kwalifikacje ma być przyjęcie przez firmy high-tech elastycznej kultury korporacyjnej, wskazują autorzy raportu Tech Trends 2023, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Dzięki odejściu od sztywnych schematów firmy technologiczne, mimo dynamicznie zmieniających się warunków, będą w stanie realizować długoterminowe strategie rozwoju.
Inne
Kolejne projekty wodorowe coraz bliżej realizacji
Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Piła i Warszawa to miasta, w których w połowie 2025 r. zostaną oddane do użytku kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru. PKN Orlen i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) podpisały umowę dotyczącą bezzwrotnego dofinansowania budowy tych obiektów. Chodzi o ponad 60 mln zł przyznanych w ramach unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility. Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy Orlen i jednocześnie ważnym elementem strategii Orlen2030.
Inne
Naukowcy opracowują szkło biodegradowalne i nadające się do recyklingu
Szkło to bardzo popularny materiał: służy do wyrobu okularów, szyb czy szklanki, do której wlewamy wodę. Jednak powszechne stosowanie trwałego, nieulegającego biodegradacji szkła, którego nie można naturalnie wyeliminować, powoduje długoterminowe zagrożenia dla środowiska. Aby rozwiązać ten problem, grupa badawcza kierowana przez prof. YAN Xuehai z Instytutu Inżynierii Procesowej (IPE) Chińskiej Akademii Nauk, opracowała rodzinę ekologicznego szkła pochodzenia biologicznego, wytwarzanego z aminokwasów lub peptydów. Proponowane szkło jest biodegradowalne i nadaje się do recyklingu.
Inne
Potencjał naukowy w Polsce jest duży, ale niewykorzystywany
Liczba naukowców w Polsce rośnie nieprzerwanie od 2012 r. Pod tym względem – ze 124 tys. badaczy i badaczek – zajmujemy w UE piątą pozycję – wynika z raportu OPI-PIB „Nauka w Polsce 2022”. – Zgodnie z danymi Eurostatu w 2020 r. w Polsce było ponad 124 tys. badaczek i badaczy. Liczba ta od 2012 r. nieprzerwanie rośnie i w stosunku do 2019 r. wzrosła o 3%. Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, znaleźliśmy się wtedy na piątym miejscu w Unii Europejskiej, co w przybliżeniu odpowiada wielkości naszego kraju – mówi w wywiadzie dla agencji Newseria Innowacje Agata Roguz z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, współautorka raportu.
NEWSLETTER
Rozdzielanie i łączenie
Cięcie laserowe bez ograniczeń – rozwiązaniem mieszanka gazów?
Wycinarki laserowe, które wykorzystują źródła laserowe w technologii fiber, odniosły na świecie spektakularny sukces. Fiber to wciąż rozwijająca się technologia, która dzięki ponadprzeciętnej wydajności zyskała wielu fanów w branży obróbki metali. Jedną z pierwszych firm, która zaprezentowała technologię fiber w zastosowaniach produkcyjnych, była firma Eagle (w tamtym czasie działająca pod nazwą POWER-TECH Janusz Marcin Ejma).
Artykuł sponsorowanyWydarzenia
Europejskie spotkanie przemysłu maszynowego, poddostawczego i narzędziowego
W dniach od 7 do 10 marca 2023 r. w Lipsku odbędą się trzy istotne imprezy targowe, będące pierwszym ważnym spotkaniem w Europie w br. dla firm z branży obrabiarek, przemysłu metalowego, poddostawczego i narzędziowego. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji Intec, Międzynarodowe Targi Poddostawców Zuliefermesse oraz Międzynarodowe Targi Szlifowania i Ostrzenia Narzędzi GrindTec stanowią dla polskich przedsiębiorstw istotną platformę nawiązywania nowych kontaktów kooperacyjnych na europejskim i światowym rynku.
Artykuł sponsorowanyChemia dla przemysłu
Jakie korzyści daje stosowanie nowoczesnych olejów hydraulicznych?
Zmniejszenie zużycia energii oraz pomoc w ograniczeniu kosztów serwisowania i przestojów – to często pojawiające się oczekiwania zakładów produkcyjnych wobec wysokiej jakości olejów hydraulicznych. Przykład Mobil DTE 10 Excel pokazuje, że osiągnięcie powyższych korzyści nie musi pozostawać w sferze niezrealizowanych planów. Potwierdzają to liczne testy laboratoryjne oraz przykłady firm produkcyjnych z różnych regionów świata.
Artykuł sponsorowanyRozdzielanie i łączenie
Linc-cut S – przemysłowy portal do cięcia plazmowego CNC – wypalarka
Plazma nazywana jest czwartym stanem skupienia, czyli zjonizowaną materią, która w swojej strukturze przypomina gaz. Strumień plazmowy przewodzi prąd elektryczny, który po osiągnięciu odpowiedniego natężenia emituje ciepło w granicach kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza, co umożliwia nam przecięcie stali.
Artykuł sponsorowanyLudzie i komentarze
Finansowanie w trudnych czasach
Czy leasing jest dobrą opcją finansowania inwestycji w trudnych czasach społeczno-gospodarczych? O obecnej sytuacji rynkowej i dostępnych rozwiązaniach leasingowych mówi Piotr Klimczak, dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing.
Artykuł sponsorowanyIT w przemyśle
Sieć oparta na chmurze – usługi NetFormers na bazie ExtremeCloud IQ
Prawie wszystko przenosi się do chmury, a sieć nie jest wyjątkiem. Dzisiejszy świat jest coraz bardziej połączony, zdigitalizowany, rozproszony i różnorodny, a sama skala i złożoność sieci staje się coraz trudniejsza zarówno do skutecznego zarządzania, jak i zabezpieczenia.
Artykuł sponsorowany